Riwiera Bułgarska

Riwiera Bułgarska to region Bułgarii położony na wybrzeżu Morza Czarnego. Plaże są tu piaszczyste, woda gorąca, wiele atrakcji, zatem nic dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na podróż właśnie tutaj! I to nie tylko Polacy, ale też inne narodowości. Choć Bułgaria miała już swoją świetność wiele lat temu, w ubiegłym wieku, teraz jej dobra passa wraca. To piękne miejsca, aby spędzić przyjemne wakacje.

Zatem zapraszamy Was do zapoznania się z najważniejszymi informacjami, jakie dotyczą Riwiery Bułgarskiej. Wiele ciekawostek oraz przydatnych opinii znajdziecie w naszym poniższym poradniku wakacyjny. Bo w końcu kto powiedział, że wakacje są tylko latem? Akurat do Bułgarii można lecieć o każdej porze roku, ale o tym przekonajcie się sami!

Atrakcje na Riwierze Bułgarskiej

Jeśli zastanawiacie się, co warto zwiedzić na Riwierze Bułgarskiej, już Wam podpowiadamy. Bułgaria wyposażona jest w wiele atrakcji turystycznych. Przede wszystkim jest wiele miejsc, gdzie możemy uprawiać sporty wodne od zwykłego pływania po kitesurfing. Znajdziemy na każdym rogu wiele barów, dyskotek, restauracji, a także pubów. Większość z nich jest otwarta do późnych godzin wieczornych lub nawet do rana! W okolicach kurortu „Złote Piaski” dostępne są lecznicze źródła, wykorzystywane np. w kurortach SPA. Na terenie Słonecznego Brzegu odbywa się wiele festiwali.

Warto odwiedzić też starą wioskę rybacką, która nazywa się Sozopol. Poza sezonem zwłaszcza, to bardzo spokojna część Bułgarii.

Znajdziemy w niej przepiękną starówkę kamienno-drewnianą z XVIII i XIX wieku. Do tego nie daleko znajdziemy piaszczyste plaże na chwilę relaksu po zwiedzaniu.

Warto też odwiedzić miasto Pomorie, które umiejscowione jest na skalistym półwyspie. Znajdują się tu porty zarówno rybacki, jak i pasażerski. To miasto słynie z salin i błota leczniczego, przez co jest wiele sanatoriów i SPA. Plaże bogate są tu w wiele żelaza. Warto odwiedzić też Muzeum Soli (Salt Museum).

Budynek stoi na wąskim przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami. Znajdziemy w nim informacje o tradycyjnym procesie wydobywania soli z tego obszaru.

https://youtu.be/4osUHLz0UQg

Oprócz tego powinniśmy zajrzeć do grobowca Traków (Tracki tumulus). Tumulus oznacza – mogiła, kopiec w kształcie stożka, gdzie znajdziemy grób. To miejsce i pamiątka za czasów panowania trackiego.

Na miejscu oczywiście nie można wejść do grobowca, jednak można go zwiedzić z przewodnikiem dookoła, który opowiada o historii, czasach panowania i ogólnie o mieście i państwie.

Zobacz: GDZIE WARTO JECHAĆ NA WAKACJE JESIENIĄ?

Piękne miasto Bułgarii to Burgas, położone w południowo-wschodniej części państwa, nad Zatoką Bułgarską.

Miasto to słynie z tego, że powstało na miejscu XIV-wiecznej warowni Pirgos. Jest ważnym ośrodkiem turystycznym, ale też kulturowym i przemysłowym. Posiada port rybacki. Znajdziemy też wiele uzdrowisk. Pirgos słynie w największych w całej Bułgarii międzynarodowych portów lotniczych. Oprócz tego możemy odwiedzić Teatr Dramatyczny, Muzea, takie jak Historyczne Archeologiczne czy Etnograficzne.

Warto odwiedzić też miasto Nesebyr. Praktycznie w całości jest to park archeologiczny, ponieważ wszystkie jego zabytki zostały wpisane do listy światowego dziedzictwa UNESCO.

Znajdziemy tu wiele wąskich uliczek, jak z filmów, pośród drewnianych i kamiennych domów. Po drodze natrafimy na cerkiew św. Stefana z XII wieku, w którego wnętrzu znajdują się freski. W nowej części miasta znajdziemy park z fontannami i coś dla całej rodziny i młodzieży – największy aquapark na Riwierze Bułgarskiej, który nazywa się Aqua Paradise.

Pogoda na Riwierze Bułgarskiej

Jak już wspominaliśmy Riwiera Bułgarska znajduje się nad Morzem Czarnym. Zatem pogoda jaka się tam znajduje, zachęca wielu turystów do korzystania z kąpieli wodnych, jak i słonecznych. Klimat jest bardzo wilgotny, gdyż znajdujemy się w strefie podzwrotnikowej, kontynentalnej. A to sprawia, że przez cały rok mamy tam wysoką temperaturę, nawet w zbiorniku wodnym.

Szczególnie gorące są tu lata. Już od maja mniej więcej do końca września/początku października termometr będzie nam pokazywał ponad 20 stopni, a nawet może przekroczyć powyżej 30 stopni w najcieplejsze dni. Lata bywają na prawdę upalne, a wiosny bardzo ciepłe i słoneczne. Co do słońca, to w tym przypadku oczywiście mamy wiele godzin słonecznych, na opalanie się, ale też zwiedzanie.

Sprawdź: CZY WARTO KUPOWAĆ WYCIECZKI FAKULTATYWNE?

Jeśli już mowa o temperaturze, warto także wspomnieć, jak ciepła jest woda na Riwierze Bułgarskiej. Otóż poprzez dużą ilość dni i godzin słonecznych oraz poprzez wysokie temperatury nagrzewa się ona niezwykle szybko. Ciepło utrzymuje się też do wczesnej jesieni. Średnia temperatura wody w okresie letnim wynosi ponad 20 stopni, a jest ona wysoka szczególnie w sierpniu, gdzie wynosi czasem ponad 26 stopni! Morze Czarne jest mocno słone, dzięki czemu łatwo się na niej unosić i nie ma takiego zabrudzenia. Woda jest raczej czysta, dobrze widać dno.

Plaże na Riwierze Bułgarskiej

Plaże na Riwierze Bułgarskiej są rajem dla turystów, jakby wziąć jeszcze pod uwagę świetną pogodę i ciepłą wodę. Raczej w głównej mierze są one szerokie i piaszczyste, zatem dla każdego znajdzie się miejsce. Często możemy też natrafić na długie wejście do wody, co jest bezpieczne dla rodzin z dziećmi. Riwiera Bułgarska nazywana jest także Złotymi Piaskami i jeśli zastanawiacie się dlaczego, to już odpowiadamy! Otóż piasek ma bardzo złocisty kolor i jest miękki. Do dyspozycji mamy 130 km plaż Riwiery z 373 km całej linii brzegowej Bułgarii. Większość plaż znajdujących się w niej ostało odznaczonych Błękitną Flagą, za czystość.

Zobacz także: ALL INCLUSIVE CZY BEZ WYŻYWIENIA – JAK DOBRZE WYBRAĆ WAKACYJNĄ OFERTĘ?

Warto się nieco zatrzymać w temacie plaż, gdyż te za północy nico różnią się od tych na południu. Plaże północne są szerokie z łagodnym zejściem do morza. Woda zatem jest dość długo płytka i jest to świetne miejsce dla dzieciaczków, które jeszcze nie potrafią pływać. Zawsze przy plaży znajduje się pas zieleni z drzewami dającymi cień. Z kolei plaże południa są też szerokie, ale często otoczone wysokimi wydmami. Plaże są też urozmaicone zatokami, które z kolei są schowane pomiędzy skałkami. Więcej na temat tego jak spędzić wakacje w Bułgarii tak aby wrócić z bagażem niezapomnianych wspomnień dowiecie się czytając naszego bloga w kolejnych tygodniach.

Noclegi na Riwierze Bułgarskiej

Skoro już postanowione, że będzie to Riwiera Bułgarska, warto więc sprawdzić dostępne noclegi. Wybór jest duży. Zwykle jest tak, że na głównych ulicach obiekty noclegowe dosłownie stoją jeden obok drugiego. Dla nieco bogatszych turystów dostępne są kurorty All Inclusive. Nie brakuje też luksusowych hoteli, które oferują wiele udogodnień. Możemy też wynająć jakiś apartament, mieszkanie i prywatne kwatery na własną rękę. Dla osób, które chcą poczuć lato w pełni oferowane są domki letniskowe, pola namiotowe, kampingi. A dla seniorów dostępne są sanatoria z leczniczymi źródłami.

Riwiera Bułgarska
Riwiera Bułgarska

Riwiera Bułgarska – opinie

A co Wy sądzicie o Riwierze Bułgarskiej? Czym Was zachwyciła? Co Wam się w niej podoba? A może dopiero planujecie tam wjazd? Co Was skłoniło do takiego wyboru? Co tam chętnie zwiedzacie? Jaka jest pogoda? Jak ciepła jest woda? Czym się najbardziej zachwyciliście? Możecie się podzielić jakimiś ciekawostkami albo dobrymi poradami? Jeśli tak, to serdecznie zapraszamy Was do sekcji komentarzy! Tam możecie zostawiać swoje opinie!

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *