All inclusive czy bez wyżywienia – jak dobrze wybrać wakacyjną ofertę?

Wybór oferty wakacyjnej jest z założenia prosty – mamy upatrzone miejsce, kraj lub kurort, do tego wybieramy konkretny hotel bądź ośrodek, termin oraz sposób transportu i… stajemy przed pytaniem co z wyżywieniem. No właśnie, zazwyczaj jeszcze przed wyjazdem musimy wybrać na jaką opcję się decydujemy.

Do wyboru w ofertach biur podróży jest opcja bez wyżywienia (OV lub SC), z samym śniadaniem (BB), ze śniadaniem i obiadokolacją (HB) lub słynne all inclusive (AI). Każda z nich ma swoje wady i zalety. Wszystko zależy od tego jak lubimy podróżować i przede wszystkim odpoczywać. Jedni w bagażnik pakują konserwy, drudzy zabierają jedynie olejek do opalania. Duży wpływ ma oczywiście w tym przypadku zakres naszego budżetu, i to na co możemy sobie pozwolić.

Co jest lepsze all inclusive czy wyżywienie na własną rękę?

Odpowiedź na pytanie nie jest prosta. Jeśli lubimy wygodnie spędzać urlop, bez nie potrzebnych wysiłków, najlepiej nad basenem i z drinkiem w ręku, wówczas idealnym rozwiązaniem jest all inclusive. Nie trzeba się martwić o zakupy, mieszanie w garach, ani zmywanie. Wszystko mamy wliczone w cenę, czyli i śniadanie, i obiad i kolację, a do tego jakieś przekąski, napoje oraz oczywiście alkohol.

Przykładowy baaardzo bogaty bufet all inclusive w jednym z hoteli w Turcji:

W różnych obiektach hotelowych różnie to wygląda, jednak to zawsze najbardziej okazała forma wyżywienia w danym miejscu. To dobra opcja dla wszystkich urlopowiczów, którzy chcą po prostu wypocząć i są nastawieni na labę, a nie zwiedzanie okolicy.

Kiedy natomiast lubimy na wakacjach coś zobaczyć czy gdzieś pojechać, czy to na własną rękę czy zorganizowaną wycieczką to lepszym wyborem będzie forma HB- czyli śniadania i obiadokolacje. Wówczas po śniadaniu śmiało możemy ruszyć na zwiedzanie. Natomiast po wyprawie czekać będzie na nas ciepły bufet.

Jeśli jednak jesteśmy włóczykijami, nie możemy zagrzać miejsca sobie, nawet na wakacjach, to najlepszym wyborem dla nas będzie z pewnością jedynie śniadanie (BB). Wówczas to praktycznie przez cały dzień możemy robić co nam się żywnie podoba, gdyż nie jesteśmy uwiązani godzinami posiłków. Możemy zwiedzać, możemy wybrać się w zupełnie inne miejsce, na sąsiednia wyspę czy do pobliskiej miejscowości. Gdzieś po drodze żywiąc się tym co zaoferują lokalne knajpy.

Czy warto wykupić allinclusive na wakacjach?
Czy warto wykupić allinclusive na wakacjach?

Natomiast kompletny brak wyżywienia sprawdzi się przede wszystkim kiedy jedziemy na wakacje na prywatne kwatery i będziemy mieć możliwość gotowania. To znaczy będzie w naszym apartamencie czy studiu aneks kuchenny, wyposażony w lodówkę, kuchenkę i zestaw naczyń. Wtedy faktycznie można odpuścić sobie żywienie w knajpach, które w niektórych państwach bywa drogie.

Kiedy jednak nie chcemy gotować i siedzieć pół dnia w kuchni, a do tego chcemy zasmakować lokalnej kuchni, wówczas również opcja bez wyżywienia będzie idealnym wyborem dla nas. Obecnie bez problemu nawet śniadanie dostaniemy w lokalach gastronomicznych.

Owszem nie będzie to najpewniej najekonomiczniejsza podróż, choć w niektórych krajach warto wybrać taką formę żywienia, bo może w podsumowaniu wyjść, że zapłaciliśmy mniej niż za all inclusive w hotelu. A do tego jedliśmy na co mieliśmy ochotę, łącznie z lodami i wszelkimi napojami. W hotelowym all inclusive zazwyczaj oferta jest ograniczona.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *